Uploaded by Анастасия Мухамедгалиева

7 кл болезни бактерий

advertisement
Тэма ўрока: Бактэрыі-узбуджальнікі хвароб.
Мэты ўрока: развіццё творчых і інтэлектуальных здольнасцяў навучэнцаў праз
вывучэнне пытання аб хваробатворных бактэрыях і мерах барацьбы з імі.
Задачы ўрока:
адукацыйныя – вывучыць механізмы і шляхі заражэння бактэрыяльнымі
захворваннямі, апісаць такія з іх, як слупняк, халера, дызентэрыя, сухоты, выявіць
меры барацьбы з хваробатворнымі бактэрыямі.Якія развіваюць-навучыць выбіраць з
тэксту, канструяваць паняцці, схемы, параўноўваць, аналізаваць, адрозніваць,
тэарэтычна і лагічна думаць, абагульняць, рабіць высновы.
Псіхалагічныя-спрыяць развіццю здольнасцяў да аналізу, сінтэзу, мэтапакладання,
планаванню дзеянняў, самакантролю, рэфлексіі, самаацэнцы.
Выхаваўчыя-на прыкладзе бактэрыяльных захворванняў выхаваць неабходнасць
прафілактыкі іх даступнымі сродкамі, спрыяць стварэнню сітуацыі поспеху,
эмацыйнага задавальнення, фарміраваць навыкі самарэалізацыі і самакіравання.
Тып: камбінаваны
Ход урока:
1. Арганізацыйны момант
Прывітанне, праверка адсутных.
2. Актуалізацыя ведаў
- На дошцы замаляваць будынак бактэрыяльнай клеткі.
- Замаляваць бактэрыі, якія адрозніваюцца па форме клеткі.
- У якіх асяроддзях могуць жыць бактэрыі?
- Чаму бактэрыі лічаць самымі старажытнымі арганізмамі Зямлі?
- Якая іх роля ў развіцці біясферы?
- Растлумачце прычыны вынослівасці бактэрый.
- Чаму іх называюць»пракарыётамі"?
- Растлумачце значэнне тэрмінаў "аэробы»і "анаэробы".
3. Вывучэнне новага матэрыялу
Псута прадуктаў харчавання і бактэрыі
Апавяданне з элементамі гутаркі. З назіранняў за штодзённымі падзеямі, што
адбываюцца вакол нас дома, у школе, краме ці на вуліцы, вам, напэўна, добра вядомы
той факт, што прадукты харчаванне нельга захоўваць бясконца доўга. Усе яны маюць
пэўны тэрмін прыдатнасці, іншымі словамі, толькі на працягу якога часу іх можна
ўжываць у ежу, а па заканчэнні гэтага тэрміну прадукт губляе густ, колер, пах, г.зн.
мяняе свае якасці і нават можа быць атрутным. Тэрмін прыдатнасці залежыць ад
шматлікіх фактараў. Па-першае, ад таго, якога паходжання дадзены прадукт, гэта
значыць якім чынам ён атрыманы. Напрыклад, калі гэта малако або кісламалочны
прадукт (кефір, ражанка, сыр або алей), то яны захоўваюцца толькі некалькі дзён, і то
толькі ва ўмовах нізкай тэмпературы, гэта значыць у халадзільніку. Чаму так
адбываецца? Таму што ў малацэ і, адпаведна, прадуктах, атрыманых з яго, змяшчаецца
надзвычай вялікая колькасць разнастайных бактэрый, і ў гэтых прадуктах шмат вады.
Пры такіх умовах у бактэрый пастаянна адбываюцца працэсы жыццядзейнасці, і
малочны цукар ператвараецца ў малочную кіслату, прадукт скісае. Вам вядома малако
працяглага захоўвання (т-малако). Яго атрымліваюць у выніку цеплавой апрацоўкі
малака ў стэрыльных умовах. Пры такіх умовах усе бактэрыі гінуць, і т-малако можа
захоўвацца значна даўжэй звычайнага.
Як жа варта купляць і захоўваць прадукты ? Вам трэба запомніць, што кожны прадукт
патрабуе адпаведных умоў захоўвання і можа захоўвацца абмежаваны час. Таму пры
куплі варта ўважліва чытаць, што напісана на этыкетцы, не скончыўся для яго тэрмін
выкарыстання, і дома захоўваць яго там, дзе паказана і пры патрэбнай тэмпературы.
Бактэрыі, якія псуюць прадукты харчавання, з'яўляюцца бактэрыямі-сапрофитами,
паколькі яны сілкуюцца ўжо нежывымі часціцамі раслін і жывёл (па вызначэнні
біялагічнага слоўніка).
Хваробатворныя бактэрыі
Аповяд настаўніка з паслядоўным запаўненнем табліцы на дошцы. Вучні запаўняюць
аналагічную ў практыкумах.
Сярод найбольш вядомых хвароб чалавека, ўзбуджальнікамі якіх з'яўляюцца бактэрыі гэта дыфтэрыя, сухоты, коклюш (коклюш), тыф, слупняк, халера, бактэрыяльная
дызентэрыя і сальманелёз.
Калі хтосьці хварэе ангінай і на гландах з'яўляецца белы налёт, то Медсястра бярэ з
горла мазок. Для чаго гэта робяць? Гэта ажыццяўляюць Для таго, каб дакладна ведаць,
якая ў чалавека хвароба, - ангіна або дыфтэрыя. Дыфтэрыю выклікае бактэрыя
Корінебактериум діфтерие, якая праз вылучэнне з кашлем або чханне ад хворага
чалавека трапляе да здаровай (капежная інфекцыя). Гэтыя бактэрыі небяспечныя тым,
што, паразітуючы ў глотцы, вылучаюць таксін, які праз кроў разносіцца па ўсім
арганізму і вельмі шкодзіць сэрцу. Для лячэння дыфтэрыі ўжываюць рэчыва,
нейтралізуе таксін - анатаксінамі, і адначасова прызначаюць антыбіётыкі. Для
прадухілення гэтага захворвання варта абмежаваць кантакты з хворымі людзьмі, а пры
неабходнасці кантактаванне апранаць марлевую павязку.
Іншы досыць распаўсюджанай хваробай, якая ўзнікае часцей за ўсё ў людзей, якія
дрэнна сілкуюцца і з прычыны гэтага маюць аслаблены імунітэт, з'яўляецца сухоты.
Гэтая хвароба выклікаецца дзейнасцю бактэрыі Мікобактериум туберкульозіс.
Лічыцца, што гэтая бактэрыя пастаянна прысутнічае ў арганізме чалавека, але пачынае
актыўна размнажацца і пашкоджвае лёгкія, калі ў чалавека слабее імунітэт. Акрамя
таго, дадатковымі крыніцамі заражэння з'яўляюцца хворыя людзі (капежная інфекцыя)
і малако хворых кароў. Лечаць сухоты антыбіётыкамі тыпу стрэптаміцын.
Коклюш выклікаецца бактэрыяй Бордетела пертусус, якая пасяляецца ў верхніх
дыхальных шляхах чалавека і выклікае знясільваючыя прыступы кашлю. Чалавек
заражаецца ад хворага коклюшам праз кропельным інфекцыю. Ад коклюшу робяць
прышчэпкі, у асноўным маленькім дзецям, уводзячы забітыя бактэрыі. Для
прадухілення захворвання трэба не кантактаваць з хворымі гэтай хваробай.
Тыф-страшная хвароба, якая забрала жыццё ў тысяч людзей, выклікаецца дзейнасцю
бактэрый Рікетсія. Сыпны тыф суправаджаецца высыпаннямі на скуры, але пераважна
пашкоджваюцца сценкі крывяносных сасудаў, што прыводзіць да адукацыі тромбаў.
Крыніцай заражэння з'яўляецца вошы. Для лячэння ўжываюць антыбіётыкі
тэтрацыклінавай шэрагу. Прафілактычнымі мерамі з'яўляюцца захаванне чысціні і
правілаў асабістай гігіены.
Слупняк выклікае бактэрыя Клостридіум тетані. Гэтая бактэрыя жыве ў глебе і чалавек
заражаецца слупняком, калі раніць цела і ў рану патрапіць гэтая бактэрыя. У працэсе
жыццядзейнасці Клостридіуму тетані утворыцца таксін, які пагібельна дзейнічае на
рухальныя нервы спіннога мозгу. Часцей за ўсё хворыя паміраюць. Для прафілактыкі
ўжываюць прышчэпкі анатаксінамі.
Халера - вельмі цяжкая хвароба, якая суправаджаецца агульным абязводжваннем
арганізма. Часцей за ўсё чалавек памірае. Бактэрыяй, якая выклікае гэтую хваробу,
З'яўляецца Вібріо халеры-халерны вібрыён. Бактэрыя пасяляецца ў тонкім кішачніку
чалавека і вылучае таксін, які дзівіць слізістую абалонку. Бактэрыя трапляе ў арганізм
чалавека з вадой ці прадуктамі, забруджанымі мухамі, фекаліямі хворых людзей, праз
забруджаныя прадметы. Лечаць халеру антыбіётыкамі тэтрацыклінавага шэрагу.
Сальманелёз выклікаецца жыццядзейнасцю бактэрыі сальманелы, якая паразітуе і
пашкоджвае стрававальны тракт чалавека. Трапляе ў арганізм праз мясныя прадукты,
вырабленыя з мяса хворага жывёлы, пераважна праз хатніх птушак і свініну, таксама
праз фекальныя забруджвання. Вакцыны ад гэтай хваробы няма, а антыбіётыкі
тэтрацыклінавай шэрагу малаэфектыўныя.
Варта асоба адзначыць, што пры першых праявах любой хваробы трэба неадкладна
звяртацца да ўрача. Таму што ў апісаных выпадках прамаруджванне прыводзіць да
доўгага знясільваючага лячэння або бывае ўжо занадта позна.
4. Фізкультхвілінка
Правілы асабістай гігіены
1. Заўсёды мыйце рукі, прыйшоўшы з вуліцы або наведаўшы туалет. Рукі трэба мыць
перад кожным ужываннем ежы.
2. Мыйце перад ужываннем гародніна і садавіна.
3. Не ўжывайце прадуктаў, у якіх скончыўся тэрмін захоўвання або якія сталі паіншаму пахнуць.
4. Старайцеся захоўваць прадукты ў халадзільніку (калі яны хутка псуюцца) або ў
поліэтыленавых пакетах, каб на іх не садзіліся мухі.
5. Пры раненні бруднымі прадметамі або пры трапленні ў рану бруду заўсёды
звяртайцеся да ўрача і зрабіце (калі неабходна) прышчэпку ад слупняка.
5. Замацаванне
Самастойная праца навучэнцаў з падручнікам. Метадычны прыём"дрэва мудрасці".
Вучням прапануецца прачытаць тэкст параграфа і сфармуляваць складанае пытанні да
тэксту, запісаўшы яго на маленькім аркушы паперы. Паперку скручваюць трубачкай,
завязваюць ніткай і прымацоўваюць да галінкі дрэва, быццам апранаюць елку. На
дрэве будзе столькі "цацак", колькі вучняў у класе. Затым вучні па чарзе падыходзяць
да дрэва, зрываюць пытанне і адказваюць на яго. Слухачы ацэньваюць адказы.
6. Рэфлексія
7. Інфармаванне аб хатнім заданні
Пункт 6, пытанні ў канцы пункта
Download