Загрузил Егор Качаловский

европа в эпоху революцый и национальных движений

реклама
Тэма: Еўропа у эпоху рэвалюцый і нацыянальных рухаў
Мэта:Вывучыць асноўныя падзеі рэвалюцый 1848—1849 гг. у чатырох
краінах Еўропы. Выкрыць нацыянальна-вызваленчы характар рэвалюцый у
Італіі і Аўстра-Венгрыі. Ахарактарызаваць асноўных палітычных дзеячаў
рэвалюцыйнага працэсу, паказаць іх ролі ў гісторыі. Вызначыць вынікі і
значэнне рэвалюцый як для канкрэтнай краіны, так і для ўсёй Еўропы ў цэлым.
Задачы:
• Адукацыйныя: сфарміраваць уяўленні ў навучэнцаў аб рэвалюцыйным руху
40х гадоў XIX стагоддзя, раскрыць сутнасць рэвалюцый у Францыі, Германіі
і Аўстрыйскай імперыі. Падвесці вынікі рэвалюцый 1848-1849 гг. у Еўропе.
• Выхаваўчыя: на аснове аповеду аб развіцці рэвалюцыі выхоўваць павагу да
народнага суверэнітэту, як аснове ўлады; садзейнічаць фарміраванню ў вучняў
асноў рэвалюцыйна-працоўнай этыкі; працягнуць фармаваць станоўчы матыў
вучэння; фармаваць пазітыўную псіхалагічную атмасферу ў класе.
• Развіваючыя: садзейнічаць фарміраванню навыкаў самастойна вывучаць
дадатковую інфармацыю ў розных крыніцах; на аснове аповеду аб прынцыпах
і механізмах рэвалюцыі вучыць аналізаваць інфармацыю, абагульняць
атрыманыя звесткі, рабіць высновы; прадоўжыць авалоданне вучнямі ведаў
метадаў работы з крыніцавай базай і ўменнямі прымяняць гэтыя метады на
практыцы; працягнуць фармаванне камунікатыўных навыкаў працы ў групе.
Тып урока: камбінаваны.
Асноўныя тэрміны і паняцці:
Вучэбна-метадычнае забеспячэнне: навучальны дапаможнік для 11 класа па
гісторыі Беларусі, карта, раздатачны матэрыял.
1
Ход урока
Праца настаўніка
Праца вучняў
Учащиеся
Арганізацыйны этап.
Приветствие учащихся, проверка отсутствующих, настрой учеников на настраиваются
урок.
на работу
Праверка дамашняй работы:
Франтальнае апытанне.
Слушают
учителя.
- На мінулым уроку мы вывучылі рэвалюцыйныя рухі. Пачнём з
апытання па азначэннях: рэакцыя, інтэрвенцыя, Венская сістэма, Святы
саюз, канстытуцыйная манархія, абсалютызм, парламент.
Наступны адказнік пойдзе да дошкі і замалюе табліцу: дата, краіна,
вынік.
Апытанне па асноўных датах рэвалюцый у краінах Еўропы: рэвалюцыі
ў Грэцыі, Францыі, Бельгіі і рэвалюцыйнае паўстанне ў Польшчы.
Учащиеся
Абагульнім і сістэматызуем веды з дапамогай самастойнай працы ў записывают
выглядзе кантролю па дат і паняццях.
название темы в
Даты:
тетрадь
1. Ліпеньская рэвалюцыя ў Францыі
2. Рэвалюцыя ў Грэцыі
3. Рэвалюцыя ў Бельгіі
4. Паўстанне ў Польшчы
5. Праўленне Аляксандра 1
6. Стварэнне міністэрскай сістэмы ў Расіі
7. Даты 3й, 4й кааліцый
Отвечают
на
вопросы.
Вывучэнне новай тэмы.
У 1848—1848 гг. у шэрагу краін Заходняй і Цэнтральнай Еўропы
ўспыхнулі рэвалюцыі. Яны ахапілі Францыю, Нямеччыну, Аўстрыю,
італьянскія дзяржавы. Рэвалюцыя набыла агульнаеўрапейскі характар.
Гэтыя рэвалюцыі гэтак жа як і папярэднія не вырашылі наспелых
праблем. Чаму? Мы гэта з Вамі паспрабуем высветліць.
У першай палове XIX ст. па Еўропе пракаціліся тры паслядоўныя
хвалі сацыяльных рэвалюцый, нацыянальных паўстанняў і рухаў: у
1820-я, 1830-я і ў 1848— 1849 гг. Пад нацыянальнымі рухамі варта
разумець такія грамадскія альбо народныя рухі, што маюць на мэце Отвечают
вызваленне якой-небудзь нацыянальнасці ад іншаземнага ўладарання ці вопросы.
палітычнае аб’яднанне раздробленай нацыі ў адной дзяржаве. Важным
вынікам подобных рухаў у пачатку другой паловы XIX ст. стала
аб’яднанне Італіі і Германіі. Вялікае значэнне нацыянальныя рухі
набылі для славянскіх і іншых народаў, падуладных Аўстрыі і
Асманскай імперыі.
2
на
Пасля разгрому напалеонаўскай імперыі духоўнае і палітычнае
становішча ў пасляваеннай Еўропе істотна змянілася. Гэта быў перыяд
адмоўнай рэакцыі на Французскую рэвалюцыю, якая асацыявалася
перш за ўсё з жахамі тэрору, крывавымі пакараннямі смерцю, а затым і
з дэспатызмам Напалеона. Замест вызвалення ад старых парадкаў
еўрапейцы сутыкнуліся з цяжкай вайной, якая працягвалася з невялікімі
перапынкамі больш за 20 гадоў. Негатыўнае стаўленне распаўсюдзілася
і на ідэі, матэрыялістычныя тэорыі, з якімі была звязана Французская
рэвалюцыя. Узмацніўся інтарэс да рэлігіі і містыцызму. У літаратуры і
мастацтве павышаную ўвагу сталі надаваць старадаўнасці і
нацыянальна-гістарычным тэмам.
Слушают
учителя.
Отвечают
вопрос.
на
Напрацягу урока мы будзем запаўняць табліцу «Асноўныя
палітычныя ідэалогіі ў Заходняй Еўропе ў XIX ст.».
Палітычныя_ідэалогіі
Прадстаўнікі
Асноўныя_палажэнні
Кансерватызм
Лібералізм
Сацыялізм
У грамадска-палітычнай думцы набіраў моц кансерватызм.
Буйнейшымі прадстаўнікамі кансерватыўнай ідэалогіі выступалі
англічанін Э. Бёрк і выхадзец з П’емонта Ж. дэ Местр. Кансерватары
разглядалі няроўнасць, панаванне адных і падпарадкаванне іншых як Отвечают
натуральны парадак рэчаў, выступалі за вернасць звычаям і захаванне вопрос.
сацыяльных інстытутаў, якія даўно склаліся (традыцыяналізм).
Запішам.
Кансерватыўнай ідэалогіі супрацьстаяў лібералізм, што ўзнік пад
уплывам прамысловага перавароту і Французскай рэвалюцыі.
Найбольш яркімі прадстаўнікамі гэтай палітычнай плыні былі Г.
Спенсер, Дж. С. Міль, Дж. Бэнтам у Вялікабрытаніі, Б. Канстан, А. дэ
Таквіль у Францыі, В. Гумбальт у Германіі. Лібералы цанілі перш за ўсё
свабоду асабістую, гэта значыць свабоду веравызнання, адукацыі,
слова, друку, і свабоду палітычную, якая абазначала роўнасць усіх
грамадзян перад законам, іх удзел у прадстаўнічых органах улады і ў
вырашэнні дзяржаўных пытанняў. У той жа час яны даказвалі
немагчымасць сапраўднай роўнасці паміж рознымі сацыяльнымі слаямі
грамадства. Аднак некаторыя, напрыклад Дж. С. Міль, выступалі за
правядзенне грамадскіх рэформ у інтарэсах не толькі багатых, але і
бедных людзей. Барацьба за асабістыя і палітычныя свабоды ў XIX ст.
часта перапляталася з барацьбой за нацыянальную незалежнасць. У
перыяд барацьбы за нацыянальнае аб’яднанне Італіі і Германіі склаўся
нацыянальны лібералізм, альбо нацыянал-лібералізм, як асобны кірунак
на
Слушают
учителя.
Записывают
схему.
Изучают схему в
учебнике.
Слушают
учителя.
Изучают карту.
3
ліберальнай думкі. Лібералы аб’ядноўваліся ў тайныя таварыствы, а Самостоятельно
там, дзе дазвалялі ўмовы, — у палітычныя партыі.
находят
необходимое
 Вызначце асноўныя рысы утапічнага сацыялізма і место на своих
картах
и
каммунізма.
(Праца з падручнікам. Запаўненне табліцы.)
отвечают.
Нягледзячы на ўсе намаганні Свяшчэннага саюза, знішчыць набыткі Слушают
Французскай рэвалюцыі і прадухіліць новыя рэвалюцыі і нацыянальна- учителя.
вызваленчыя рухі было немагчыма.
Отвечают
на
 Давайце успомнім, калі і з якой мэтай быў створану вопросы.
Свяшчэнну саюз?
У 1820-я гг. прычынай рэвалюцый і нацыянальна-вызваленчых Слушают
паўстанняў была незадаволенасць шырокіх слаёў насельніцтва учителя.
палітыкай урадаў, захаваннем феадальна-абсалютысцкіх парадкаў і
замежнага панавання. Буржуазныя рэвалюцыі адбыліся ў Іспаніі,
Партугаліі, у дзвюх дзяржавах Італіі — Каралеўстве абедзвюх Сіцылій
і Сардзінскім каралеўстве. Буйное паўстанне выбухнула ў Валахіі, Находят
нацыянальнавызваленчая рэвалюцыя адбылася ў Грэцыі. Вялікія информацию и
дзяржавы былі надзвычай занепакоеныя ліберальнымі рэформамі, якія читают.
праводзіліся ў ходзе гэтых паўстанняў і рэвалюцый. Па рашэнні Отвечают
на
Свяшчэннага саюза Аўстрыя задушыла ў 1821 г. рэвалюцыю ў Італіі, а вопросы.
Францыя ў 1823 г. — у Іспаніі. Усе рэвалюцыйныя пераўтварэнні там
былі знішчаны. Толькі Грэцыя змагла дабіцца незалежнасці ў 1830 г.
Перадумовай рэвалюцый гэтага перыяду стаў эканамічны крызіс
1846—1847 гг., у выніку якога пацярпеў не толькі працоўны люд, але і Слушают
частка буржуазіі, чым неадкладна скарысталіся радыкальна настроеныя учителя.
сілы. Еўрапейскія рэвалюцыі 1848—1849 гг. дашчэнту скаланулі
абсалютысцкія рэжымы. Увесну 1848 г. узброеныя паўстанні амаль
адначасова пачаліся ў Палерма, Парыжы, Вене і Берліне. Але акрамя
ўсеагульнай нянавісці да манархічнага ладу ў кожнай краіне былі свае Записывают.
спецыфічныя
палітычныя
абставіны,
якія
прывялі
да
агульнаеўрапейскага рэвалюцыйнага крызісу. У Францыі, свабоднай ад
абсалютызму, галоўным імкненнем паўстанцаў стала абвяшчэнне
рэспублікі. У Аўстрыйскай імперыі, у германскіх і італьянскіх
дзяржавах больш актуальным было звяржэнне абсалютызму. З усіх Зачитывают
еўрапейскіх краін рэвалюцыйны рух абмінуў толькі Расію, Іспанію, документ.
Партугалію і Скандынаўскія краіны.
Отвечают
на
 Якую ролю ў нацыянальным і рэвалюцыйным рухах вопросы.
адыгралі гістарычныя дзеячы, паказаныя на ілюстрацыях?
Стар 39.
4
Да сярэдзіны XIX ст. значная частка Італіі ўваходзіла ў склад
Аўстрыйскай імперыі Габсбургаў. З незалежных італьянскіх дзяржаў
вылучалася Сардзінскае каралеўства, якое ўключала ў сябе П’емонт і
Сардзінію. Сардзінскі кароль Віктар Эмануіл II меў вялікі аўтарытэт
сярод італьянскіх патрыётаў, якія выступалі за аб’яднанне Італіі.
Аб’яднанню Італіі папярэднічала вайна П’емонта і Францыі супраць
Аўстрыі ў 1859 г., якая выклікала ўздым нацыянальна-вызваленчай
барацьбы. Ваенныя дзеянні атрадаў Дж. Гарыбальдзі, правадыра
вызваленчага руху, і арміі П’емонта завяршыліся стварэннем у 1861 г.
Італьянскага каралеўства. Затым была вызвалена Венецыя, а ў 1871 г.
звергнута ўлада папы ў Рыме, пасля чаго горад стаў сталіцай Італіі.
Аб’яднанне Германіі праводзілася зверху, «жалезам і крывёю».
Кіруючую ролю ў аб’яднанні нямецкіх зямель адыгрывала Прусія.
Спачатку яна разграміла Данію (1864), а затым свайго саперніка —
Аўстрыю (1866). Асаблівае значэнне Луі Напалеон Банапарт — першы
прэзідэнт Французскай рэспублікі (1848—1852), апошні імператар
Францыі (1852— 1870). для гэтых падзей мела франка-пруская вайна
1870—1871 гг., у выніку якой была абвешчана адзіная нямецкая
дзяржава — Германская імперыя. Аднак у яе склад не ўвайшла
Аўстрыя.
Замацаванне вывучанага матэрыяла:
1. Вызначыце перадумовы і характар еўрапейскіх рэвалюцый XIX
ст.
Перадумовы еўрапейскіх рэвалюцый XIX ст.:
- эканамічнае панаванне буржуазіі (прамыслоўцаў, гандляроў, банкіраў)
у развітых краінах Еўропы;
- нацыянальныя супярэчнасці;
- эканамічны крызіс 1846-1847 гг.
Еўрапейскія рэвалюцыі ХІХ ст. мелі буржуазны характар.
2. У якіх краінах рэвалюцыйны рух быў звязаны з вырашэннем
нацыянальнага пытання?
Краіны, у якіх рэвалюцыйны рух быў звязаны з вырашэннем
нацыянальнага пытання: Іспанія, Партугалія, Каралеўства абедзвюх
Сіцылій, Сардзінскае каралеўства, Царства Польскае, Бельгія, Валахія
і Грэцыя. Італія Германія
3. Дайце азначэнні паняццяў «буржуазная рэвалюцыя»,
«буржуазна-дэмакратычная рэвалюцыя». Прывядзіце прыклады.
5
Буржуазная рэвалюцыя - грамадскі пераварот, у выніку якога
палітычная ўлада пераходзіць да буржуазіі. Прыклады: Нідэрланды
1566-1609 гг., французскія рэвалюцыі 1830, 1848 гг.
Буржуазна-дэмакратычная рэвалюцыя - грамадскі пераварот, у выніку
якога да ўлады пераходзіць буржуазія, у дзяржаве праводзяцца
дэмакратычныя пераўтварэнні. Прыклады: Англія 1642-1649 гг.,
Вялікая французская рэвалюцыя 1789-1799 гг.
1. Д/з: §3.
Учащиеся
записывают д/з в
дневник
6
Скачать