Загрузил Надин

урок 5 клас значення мови

реклама
0
5 клас
УРОК 1. Значення мови в житті людей
Мета:
 розширити відомості п'ятикласників про рідну мову,
 сформувати поняття «державна мова»;
 формувати
вміння
аналізувати
висловлювання,
деформований текст;
 сприяти усвідомленню значення мови в житті суспільства
Тип уроку ЗНЗ
відтворювати
Хід уроку
1. оргмомент підпис зошитів
2. АОЗ
Словниковий диктант
П’ятикласник, навчання, школяр, учень, учителька, прочитати, списування,
переказувати, оповідання, казка, вірш.
Бесіда:
 Що таке мова? Мовення?
 Для чого вони потрібні окремій людині? Громаді?
Ознайомлення з легендою про походження мови (скрайб відео «Як
люди навчилися говорити»?)
Первісні люди, розповідав давньоримський архітектор Вітрувій, жили, як
і тварини, у лісах, печерах та гаях.
Якось у місці, де густо росли дерева, розгойдувані бурями й вітрами,
гілки, що терлись одна об одну, спалахнули вогнем. Люди, які були поблизу,
розбіглися, перелякані сильним полум’ям. Потім, коли все стихло, вони
підійшли ближче і, помітивши, що тепло від вогню дуже приємне, почали
підкидати у вогонь дрова.
Так вони підтримували вогонь і заохочували до цього інших людей,
показуючи знаками, яку користь можна з цього мати. У тому зборищі людей
кожен по-своєму видавав звуки. Та завдяки щоденному вправлянню люди
створили слова і, позначаючи ними предмети, почали говорити, тобто
виникла МОВА.
3. Закріплення
Завдання 1. Яке слово пропущене в кожному реченні? Про що йдеться в
кожному з них? Спишіть речення, заповнюючи пропуски.
1. _______ - це віконця, через які людина бачить світ (В.Сухомлинський)
2. Народ дає _____ силу й красу. Могутність ______ – це духовна могутність
народу. (М.Шумило)
3. _____ – втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. (М.Рильський)
Завдання 2. Розгляньте схему, поясніть її.
МОВА
ДІАЛОГІЧНЕ
УСНЕ
ПИСЕМНЕ
МОВЛЕННЯ
МОНОЛОГІЧНЕ
Завдання 3. Перевірте, чи добре ви засвоїли значення слів мова (язык) та
мовлення (речь). Прочитайте текст, виберіть із поданих у дужках слів ті, які
підходять за змістом. Слова, що в дужках, поставте в потрібному відмінку.
1. Ми вивчаємо українськ(у,е) (мова, мовлення) з першого класу. 2. Його (мова,
мовлення) поган(е,а) і невиразне(е,а). 3. За допомогою (мова, мовлення) ми
вивчаємо науки, здобуваємо знання. 4. На уроці розвитку (мови, мовлення)
ми писали твір.
Завдання 4. Прочитайте приказки. Про які правила спілкування в них
йдеться? Спишіть, вставляючи пропущені букви.
1. Г..вори мало, слухай б..гато, а думай ще більше. 2. Спочатку подумай, а
потім скажи. 3. Лагідні слова роблять приятелів, а гострі слова - затятих
в..рогів. 4. Слухай п..рший, говори останній. 5. Краще скажи мало, та скажи
добре.
Завдання 5. Які ви знаєте правила спілкування? Допишіть власні
правила спілкування.
Правило 1. Не перебивай співрозмовника.
Правило 2. Кожен має право висловити свою думку.
Правило 3. _________________________________________________________
Правило 4. ____________________________________________________
д/з: скласти діалог «чого я очікую від навчання в 5 класі»
прочитати міфи й легенди «Про Зоряний Віз», «Чому пес живе коло
людини?», «Берегиня», «Дажбог»
Скачать