Мета: продовжувати знайомство учнів з творами В.О. Сухомлинського; формувати у дітей уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди до помагає іншим, поважає, піклується про стареньких, добре ставиться до рідних і друзів; навчати учнів оцінювати вчинки головних героїв оповідань, наслідувати їх позитивні риси, прагнути до самовдосконалення; розвивати мовлення учнів; виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості. Обладнання: портрет В.О. Сухолинського, збірки творів В.О.Сухомлинського «Казки школи під голубим небом», «Вогнегривий коник», «Гаряча квітка», картки-блискавки, таблиці, свічечка. Хід уроку І. Організаційний момент Спалахнула свічечка Ніжним полум’ям. Підійди погрітися, Кому холодно…(Запалюю свічечку) 1.Етична хвилинка. - Кому б ви хотіли подарувати тепло цього вогнику. ІІ. Актуалізація знань учнів 1.Перевірка готовності до уроку. Девізом нашого уроку стануть слова письменника, вченого Павла Білецького – Носенка : Думай добре ! Роби добре ! І буде добро ! - Яким повинен бути наш урок? Урок має бути : Цікавим Навчальним Трохи казковим Організованим Ми будемо: уважні розумні активні кмітливі 2.Фонетична розминка. Щоб ротик був слухняним Пригадування віршів за методикою ейдетики («Наче вулик наша школа, «Хай живе наш рідний дім», «Наша Батьківщина»… 3. Проблемне питання - Які головні слова в цих віршах? (Діти, школа, родина, природа, Батьківщина). - Прізвище якої людини, на вашу думку може , об’єднати ці слова. - Так, це прізвище В.О.Сухомлинського. Сьогодні радо вас вітаю у світі письменника рідного краю. Для учнів своїх він твори писав, бути добрими, чуйними він їх навчав. ІІІ. Очікування. - Я сподіваюся, що сьогоднішній урок наш буде уроком радості, добра, творчості. - А чого ви очікуєте від уроку ? (Відповіді дітей). IV. Повідомлення теми і мети уроку. 1. Слово вчителя. - Сьогодні на уроці ми спробуємо з’ ясувати , якою має бути справжня людина : доброю чи злою , жорстокою чи милосердною. А допоможуть нам відповісти на запитання герої творів В.О. Сухомлинського. Ми будемо визначати головні людські цінності , висловлювати думки працювати в парах , групах. - Дуже мудро говорить народ : «Роби добро –і воно повернеться до тебе. Будеш робити зло –зло й повернеться до тебе». - Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. І на сьогоднішньому уроці вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими творами В.Сухомлинського. Тема нашого уроку: «Школа добрих вчинків». - А хто ж такий В.О.Сухомлинський? Розповідають учні 2. Знайомство дітей з автором Пропоную вам пригадати основні моменти з життя В.Сухомлинського, щось цікаве і пізнавальне про цю людину. Про В.Сухомлинського ми знаємо, як про великого педагога, мудрого вчителя і просто чудову людину. Учень 1 Народився В.Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в с. Василівці в бідній селянській родині. Учень 2 Крім Василя в сім’ї було ще троє дітей: старший брат Іван, сестра Меланка і брат Сергій. Як і всі селянські діти, він вчився в рідному селі у школі і закінчив семирічку, тобто 7 класів. Учень 3 У 17 років він розпочинає свій педагогічний шлях. Сухомлинський працює вчителем недалеко від рідного села. Учень 4 В 1948 р. Василь Олександрович стає директором Павлиської середньої школи. Учень5 Що стосується ставлення до дітей, то він говорив: «Що найголовніше було в моєму житті? Без роздумів відповідаю: «Любов до дітей». Ця любов була такою великою, як сонце. Учень 1 Улюбленою піснею Сухомлинського була «Стоїть гора високая». Послухайте перший куплет цієї пісні та розгляньте пам’ятники В.Сухомлинського. Пісня «Стоїть гора високая» Учень 2 Але пам’ять про педагога живе в наших серцях і донині. Отже, В.Сухомлинський закликав усіх до добра, творити добро, бо людина починається з добра. Як багато гарних слів можна сказати про добро (Вислови на дошці). Вчитель. Зараз я вам загадаю загадки, відгадки будуть головними героями тих казок, які ви зараз почуєте. Гострі кігті має В подушки ховає, Лазить все на плотик, - А зоветься... (котик). Пара довгих вушок, Сіренький кожушок, Скорий побігайчик, - А зоветься... (зайчик). В лісі є кравець чудовий: Шиє звірям він обнови. Для ведмедів - кожушки, Для лисички - сорочки, Для куничок - рукавички, А для білочок - спіднички. Зайцю - валянки на лапки, І собі пошив піджак, Хто кравець такий? (їжак) Вчитель. Послухайте казку В. О. Сухомлинського «Як здивувався Мурко». Як здивувався Мурко Був собі у бабусі старий-престарий кіт Мурко. Лежить Мурко проти сонця, гріється. Заплющивши очі, спить, поклав голову на лапки. Тільки хвостиком махає, мух відганяє. На подвір’ї ходило курча. Воно відбилося від квочки й жалібно пищало. Побачивши кота, замовкло. Підійшло тихенько до нього, притулилося й очі закрило. Тепло йому біля котового кожушка. Мурко відчув, що до нього хтось притуляється. Розплющив очі – курча. І здивувався: та й сміливе ж яке! Дивиться Мурко на курча, дивується й не знає, що йому робити. Чи налякати курча, щоб утекло, чи хай собі гріється? - Чому Мурко здивувався? Чи правильний його вчинок? Послухайте ще казку «Зайчик і горобина» . Засипало снігом землю. Нема чого їсти зайчикові. Побачив зайчик червоні ягоди на горобині. Бігає навколо дерева, а ягоди — високо. Просить зайчик: «Дай мені, горобино, одне гроно ягідок». А горобина й каже: «Попроси вітра, він і відірве». Попросив зайчик вітра. Прилетів вітер, гойдає, трусить горобину. Відірвалося гроно червоних ягід, упало на сніг. їсть зайчик ягоди, дякує вітрові. - Хто в цій казці пожалів зайчика? - Чого навчає вас ця казка? (Допомагати в біді). Вчитель. От ми повинні запам’ятати, що добра людина потрібна всім. Слово учителя. Тридцять два роки він вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику ставали книгами. Для наймолодших він написав понад 1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки. В.О.Сухомлинському належать слова, які є провідною думкою сьогоднішнього уроку: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить». - Як ви розумієте цей вислів? (Відповідь дітей). - А що таке « добро»? З чим воно асоціюється? Створення квітника Доброти На дошці розміщена таблиця Довіра чуйність чесність щедрість «Чесноти доброї людини» – (фіолетовий), вірність – (оранжевий) – (зелений) взаєморозуміння – (жовтий) – (голубий) співчуття – (синій) – (рожевий), повага – (червоний) -Діти, у кожного із вас на парті лежать різнокольорові пелюстки відповідає тим чи іншим чеснотам. Виберіть 4 основних, на вашу думку, понять, які найбільш притаманні добрій людині. Створіть квітку Доброти. Діти виготовляють різнокольорову квітку і розміщують її на квітнику Доброти. Подивіться, як розквітли «квіточки – чесноти», який красивий наш квітник. Яке ж значення слова «добро» Добро – гарні і корисні справи, які можна зробити на благо людей. Чи може людина сказати ,що вона вже все добре зробила. (Ні. Людина ніколи не повинна зупинятись творити добро. Ви у своєму житті ще зробите дуже багато добра). Представлення виставки книг В.О. Сухомлинського ). Сухомлинський В.О.Чиста криниця. До книжки ввійшли невеликі оповідання видатного педагога і письменника В.О.Сухомлинського, про те, як діти відкривають для себе навколишній світ, про взаємовідносини між дітьми, про доброту та чуйність, а також повчальні казки про природу. Сухомлинський В.О. Вогнегривий коник. Ця книга – збірка мудрих і повчальних казок, оповідань, притч, новел, написаних для дітей і дорослих великим українським педагогом і письменником Василем Сухомлинським. Кожна казка, кожне оповідання розповідають читачам про неповторну красу природи, магічну силу доброти і чуйності у взаєминах між людьми, пробуджують у нас бажання захистити слабшого, допомогти старшим. V. Актуалізація читацького досвіду. 1. Слово вчителя. - Сьогодні ми продовжимо мандрувати по життєвій стежці добра за творами В.О.Сухомлинського. 2. ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ Сплять маленькі кошенята Заплющили оченята. Прокидайтесь ! Мишки тут ! Очі в правий , в лівий кут ! Гляньте вгору і додолу , Ще зробіть очима коло. Поводіть очима трішки. Де ж ті мишки? Де ж ті мишки? - Про доброту, добро існує багато висловів видатних людей, прислів’ їв. От і ми поповнимо сьогодні нашу скарбничку мудрості новими прислів’ ями ГРА «ПОПОВНИ СКАРБНИЧКУ МУДРОСТІ» Вам треба з’ єднати частини прислів’ я. -І давайте разом прочитаємо нові прислів’я. Від теплого слова і лід розмерзає . Перший крок до добра – не робити зла. Все красиве на землі від сонця-все добре-від людини. Милосердя і доброта – це крила, на яких тримається людство. Добро є добро .Все зрозуміло, але в той же час складно пояснити Чи зрозуміли ж ви ,що таке добро? «Вправа « Рюкзачок » -Вибрати людські чесноти , скласти їх в рюкзак і взяти в життєву дорогу. Негативні риси скласти у сміттєвий мішечок , зав’язати .Нехай вони ніколи не торкнуться вашого серця. Уважність, ненависть ,співчуття, злість ,байдужість,піклування, заздрість, милосердя, жадібність, любов,чуйність ,хитрість. Методика «Речення з відкритим кінцем». - Уявіть собі, що у вас є можливість перетворитися у Добро. Закінчіть речення про свої дії в образі Добра Я – Добро Я живу ……. Я роблю ……. Я знаю ……. Я мрію …….. Я бажаю …… VІІ. Підсумок уроку Гра «Мікрофон» - Чи завжди ви творите добро? - Добро людина завжди прийде на допомогу іншому. -Чи приходилось вам надавати допомогу людям? -Чи вимагали ви плату за допомогу? - Ви сьогодні гарно працювали, тому добро повертається до вас у вигляді гарних наліпок Учитель. Кожна людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна паличка, достатньо сказати добре слово або зробити добре діло. - Я всім бажаю добра. Поверніться один до одного, візьміться за руки і побажайте чогось доброго. Я хочу закінчити урок віршем Л.Забашти. Сказав мудрець: — Живи, добро звершай! Та нагород за це не вимагай. Лише в добро i вищу правду вiра Людину відрiзня вiд мавпи і вiд звіра. Хай оживає істина стара(підійти до дошки, де тема уроку) Людина починається з добра. - Тож творіть добро, і воно повернеться до вас!