Uploaded by Лидия Максимович

Понятие об информации и её роли в обществе

advertisement
Навучанне правілам бяспекі ў камп’ютарным класе.
Паняцце аб інфармацыі і яе ролі ў грамадстве. дадзеныя
Мэта: фарміраванне ўяўлення аб інфармацыі і яе ролі ў грамадстве, развіваць
логіку, выхоўваць самастойнасць.
Ход урока
1.Арганізацыйны момант.
2.Навучанне правілам бяспекі ў камп’ютарным класе
Программа№1
3.Подпіс сшыткаў
4. Новая тэма
Чалавечае грамадства акружае велізарны і разнастайны свет. Для існавання і
развіцця ў гэтым свеце чалавек пастаянна выкарыстоўвае якія-небудзь звесткі, якія
ён называе інфармацыяй.
Слова "інфармацыя" адбываецца ад лацінскага informatio, што ў перакладзе
абазначае звядзенне, растлумачэнне, азнаямленне.
Інфармацыя - гэта звесткі аб прадметах, падзеях, з'явах і працэсах
навакольнага свету.
Чалавек атрымлівае інфармацыю з дапамогай органаў пачуццяў. Таму,
ўспрыманую чалавекам інфармацыю можна падзяліць на наступныя віды:
• Візуальная - ўспрыманая органамі гледжання (вочы).
• Гукавая - ўспрыманая органамі слыху (вушы).
• Тактыльныя - ўспрыманая органамі дотыку (скура).
• нюхальныя - ўспрыманая органамі нюху (нос).
• Смакавая - ўспрыманая органамі густу (мова).
Інфармацыя можа валодаць наступнымі ўласцівасцямі:
Каштоўнасць
Яснасць
Актуальнасць
Паўната
Дакладнасць
Атрыманая чалавекам інфармацыя можа быць прадстаўлена ў пэўнай форме, г.зн. у
выглядзе запісаў, малюнкаў, гукаў.
Інфармацыя, запісаная з дапамогай літар, лічбаў, знакаў, называецца тэкставай.
Малюнкі, фатаграфіі, чарцяжы, графікі, схемы - гэта графічная інфармацыя.
Вусная размова, музыка ставяцца да гукавой інфармацыі.
Асноўныя віды дзейнасці, звязаныя з інфармацыяй: падрыхтоўка,
захоўванне, апрацоўка, перадача.
Назапашванне інфармацыі мае на ўвазе збор (атрыманне) інфармацыі і
захаванне.
У мінулым часу чалавек захоўваў інфармацыю на бяросце, гліняных
таблічках, папірусе, дрэве, камені, метале. У цяперашні час найбольш часта
выкарыстоўваюцца так званыя папяровыя і электронныя носьбіты (носьбітамі
дадзеных называюць аб'екты, якія выкарыстоўваюцца для захавання ў іх або на іх
інфармацыі).
Дадзеныя - гэта звесткі, зафіксаваныя на пэўным носьбіце ў форме,
прыдатнай для пастаяннага захоўвання, перадачы і апрацоўкі.
Прыклады папяровых носьбітаў даўно вядомыя: гэта розныя дакументы,
кнігі, газеты, часопісы і г.д. Электронныя носьбіты ствараліся для лічбавых
прылад, пра якія будзе гаварыцца пазней.
Інфармацыя можа здабывацца з дадзеных. Напрыклад, які прысутнічае ў
падручніку тэкст - гэта дадзеныя. Навучэнец, які чытае гэты тэкст, здабывае з яго,
г.зн. з дадзеных, інфармацыю.
У цяперашні час людзьмі назапашаны велізарны аб'ём інфармацыі. Ён
працягвае павялічвацца дзякуючы збору новай інфармацыі і пераўтварэнню ўжо
наяўнай. Ад умення правільна працаваць з інфармацыяй залежыць паспяховае
развіццё чалавечага грамадства.
Усімі пытаннямі, звязанымі з інфармацыяй, займаецца навука інфарматыка.
Такім чынам, інфарматыка - навука аб метадах і сродках падрыхтоўкі, захоўвання,
апрацоўкі і перадачы інфармацыі. Прычым, у сучасным свеце, інфарматыка
неадрыўна звязана з выкарыстаннем камп'ютэрных сістэм.
Магчымасці, якімі мы цяпер карыстаемся пры працы на кампутары, - гэта
дасягненні навукі інфарматыкі.
Напрыклад, з дапамогай кампутара мы можам навучацца, праглядаць
фільмы, гуляць у гульні, знаходзіць патрэбную інфармацыю ў сусветнай
камп'ютэрнай сеткі, мець зносіны з людзьмі, як бы далёка яны не знаходзіліся і г.д.
Але асноўны напрамак навукі інфарматыкі - вывучэнне спосабаў працы з
інфармацыяй у важных для жыцця чалавека галінах навукі і тэхнікі.
5.фізкультхвілінка
Интерактивный метод «По порядку становись!» может быть использован
для организации физкультминуток
Суть метода: учитель печатает слово, которое имеет отношение к
изучаемым на уроке понятиям, разрезает его на отдельные буквы и раздает
учащимся. Примеры слов: «тактильная», «графическая» и т.д. Выбор слова зависит
от количества учащихся в группе.
Учитель вызывает к доске учащихся (по количеству полученных карточек) и
предлагает построиться так, чтобы составить исходное слово.
Само слово не называется, а формулируется вопрос. Например, «вид
информации, воспринимаемый органами осязания человека», «информация,
представленная в виде фотографий, рисунков».
6. Замацаванне матэтыяла
Заданне1
Орган чувств
Действие человека
1–
А – Пробуждение от звонка будильника
2–
Б – Ощущение запаха сирени
3–
В – Чтение SMS-сообщения
4–
Г – Угощение сладким десертом
5–
Д – Вибрация мобильного телефона
Заданне2
1 - Візуальная
2 - Гукавая
3 - Тактыльныя
4 - нюхальнай
5 - Смакавая
А - Інфармацыя пра характар паверхні прадмета (гладкая або
шурпатая, цвёрдая ці мяккая), пра яго тэмпературы, форме (выпуклая
або ўвагнутая).
Б - Інфармацыя пра густ ежы (горкая або кіслая, салёная або салодкая
і г.д.).
У - Інфармацыя пра пахі.
Г - Інфармацыя пра форму, аб'ёме, колеры, памеры, становішчы
прадметаў.
Д - Гукі, сігналы, музыка.
7.Падвядзенне вынікаў урока
 Я сёння даведаўся пра…
 Я навучыўся…
 Мне спадабалася…
8. Заданне на дам
________________
________________
________________
________________
________________
________________
______________
__
_____________
___
Информация — это
сведения о предметах,
событиях, явлениях и
процессах
окружающего мира.
________________
Download