Uploaded by natalijagalashko

Умій дружити

advertisement
Барвінківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2
Барвінківської районної ради
Харківської області
УМІЙ ДРУЖИТИ
Заняття з елементами тренінгу
Підготувала:
практичний психолог
Наталія КОВАЛЬОВА
Барвінкове
2020
УМІЙ ДРУЖИТИ
Заняття з елементами тренінгу
Мета: вчити учнів цінувати друзів та дружбу, виробляти в собі якості, що
сприяють дружбі; розвивати вміння товаришувати; виховувати уважне,
безкорисливе ставлення до друзів, товаришів.
Обладнання: квіточки трьох кольорів, сонечко, картки із завданнями для
груп, конверти зі словами.
Хід заняття
Вчитель.
Сьогодні ми поговоримо про одне з найбільших багатств, що може мати
людина – про дружбу.
Головна моральна цінність дружби – розуміння іншого і вміння надати
йому можливість якнайкраще виявити себе.
Справжня дружба завжди заснована на довірі та відвертості.
У Греції розрізняли три види дружби:
 дружба взаємовигідна;
 дружба, що заснована на емоційній прихильності;
 дружба безкорислива, коли друга люблять заради нього самого.
– А як ви розумієте слово «дружба»?
«Дружба»
Є чарівне слово «дружба» –
Знаємо ми це усі.
Дружать ноти зі словами –
І складаються пісні.
Дружбу треба поважати,
Дружбу треба берегти.
Дружать в школі всі малята.
Подружились я і ти.
Дружать квіточка і бджілка.
Дружать море й кораблі.
Дружать в небі місяць, зірка,
Пори року на землі.
Дружить поле з колосками,
Дружать літо і тепло.
Дружить осінь із дощами.
Дружать щастя і добро.
Л.Левицької
Отже, без дружби не може жити ніхто, навіть сонечко. І тому, шукаючи
друзів у нашому класі, воно торкається кожного своїми ніжними промінчиками
і дарує нам радість, турботу, тепло, добро і усмішку. А так як сонечко дарує
нам все найкраще, що є у нього, то чи можемо ми сказати, що воно дарує нам
дружбу?
– Діти, а яким, на вашу думку, повинен бути справжній друг?
Вправа «Кущ асоціацій – ДРУГ»
Вірний, доброзичливий, щирий, чесний, справедливий, чуйний, добрий,
тактовний.
Кожен з вас хоче мати друга, хоче для когось бути вірним другом, хоче
набути тих якостей, які допомагали б дружити. Тож сьогодні ми проведемо
заняття-тренінг «Умій дружити».
Вправа «Очікування»
Діти, а чого ви очікуєте від нашого заняття? (Діти записують свої
очікування на квіточках, що лежать у них на партах.)
Поділ на групи
А тепер за кольором ваших квіточок ми поділимося на групи.
Гра «Так – ні»
Дуже важливим для підтримки дружби є вміння спілкуватися, тому групи
по черзі зможуть або заперечити словом «ні», або підтвердити словом «так»
почуте твердження про те, як краще спілкуватися з друзями.
Потрібно:
 частіше посміхатися;
 розповідати другові про себе;
 поводитися так, як хочеться тобі;
 називати друга на ім’я;
 бути серйозним і сердитим;
 вміти вислухати свого друга, не перебиваючи його;
 поводитися зі своїм другом так, як би ти хотів, щоб поводилися з
тобою;
 не ображати друга, не називати на прізвисько.
Молодці, відповіли правильно, саме так повинні вести себе справжні друзі.
Вправа «Обери позицію»
Проаналізуйте наступні ситуації. (Кожна група отримує завдання.)
1. Друг забув привітати тебе з днем народження.
2. У твого друга з’явився новий друг, але і з тобою він продовжує
дружити.
3. Друг просить у вас списати домашнє завдання.
4. Дівчинка дружить із хлопчиком, у класі їх починають дражнити.
Фізкультхвилинка
Вправа «Криголам»
Ця вправа допоможе розтанути найбільшій крижині, допоможе зігріти
найхолодніше серце, примусить усміхнутися кожного.
Я, ти, він, вона –
Ми усі одна сім’я.
Станьмо дружно в коло всі,
Усміхнімося усім.
Я дарую усмішку тобі,
Я дарую усмішку вам,
Ми даруєм усмішку тобі,
Ми даруєм усмішку вам,
Ми даруєм усмішку всім.
Гра «Пазли»
Складіть прислів’я зі слів і поясніть, як ви їх розумієте.(Завдання в
конвертах)
 Друзі пізнаються в біді.
 Добрий друг, що рідний брат.
 Нових друзів май, а старих не забувай.
 Друг старий краще двох нових.
Гра «Добре – погано»
Розкладіть слова з конвертів на дві купки: на одну слова, що є
позитивними рисами характеру, хорошими вчинками, а на іншу ті, що є
негативними рисами характеру чи поганими вчинками.
У конвертах знаходяться такі слова: доброта, радість, ненависть, турбота,
злість, ворожість, співчуття, милосердя, гордість, чуйність, допомога,
підтримка, зрадливість, самолюбство, тактовність, ввічливість, заздрість,
довіра,
підлість,
жадібність,
повага,
байдужість,
справедливість,
взаєморозуміння, вірність, людяність.
Всі погані риси характеру, вчинки скиньте в торбинку, зав’яжемо її і
забудемо про них. А добрі нехай залишаються на волі, ховати їх не будемо,
нехай вони живуть серед нас і зміцнюють нашу дружбу.
Вправа «Мікрофон»
Заплющте очі та подумайте декілька секунд, якої риси характеру ви хочете
позбутися, а якої хочете набути, виховати в собі. (Після декількох секунд
роздумів діти по черзі озвучують свої побажання.)
Вправа «Ми – законодавці»
Під час уроку ви довели, що дружити вмієте, тому можете дати пораду
іншим, як стати справжніми друзями, які риси характеру та якості слід в собі
виховувати для цього. Я пропоную вам перевтілитися у законодавців і скласти
правила, яких потрібно дотримуватися:
 хлопчикам (1 група);
 дівчаткам (2 група);
 однокласникам (3 група);
 друзям (4 група).
Для цього вам потрібно речення, записані на смужках, скласти в такій
послідовності, щоб утворився зв’язний текст (додаток 1). Потім наклейте ці
смужки в такій же послідовності на аркуш паперу. Ці аркуші ми скріпимо
докупи разом з обкладинкою, щоб утворилася книжечка під назвою «Закони
дружби».
Вправа «Рефлексія»
Діти, погляньте на свої квіточки, чи здійснилися ваші очікування?
Тоді давайте сплетемо віночок дружби із цих квіточок. (Діти,
прикріплюючи квіточки до дошки, плетуть віночок дружби.)
Діти.
Кожен хоче, щоб його любили
Тато й мама, сестри і брати.
І щоб друзі кожен раз хвалили.
А чи їх не ображаєш ти?
Звичайно, краще в мирі жити
І з усіма дітьми дружити,
Щоб всі веселими були,
У мирі й злагоді жили!
Давайте дружно жити,
Щоб легко всім було.
І кожного любити,
Усім нести тепло.
Не кривдити нікого,
Не бить, не ображати,
Поганого нічого
Нікому не казати.
Давайте жити в мирі,
У злагоді й теплі.
Слова хороші й щирі
Хай линуть на землі.
І на завершення сьогоднішньої роботи пропоную переглянути відомий з
дитинства мультфільм про кота Леопольда.
Додаток 1
1 група
Ти хлопчик, сильніший за дівчаток, а це означає, що ти повинен
допомагати, коли їм важко.
Будь ввічливим у взаєминах з ними.
Коли дівчинка йде разом з тобою до класу або виходить у коридор,
пропусти її в дверях поперед себе.
Якщо у неї впала книжка, олівець чи портфель, не соромся підняти й
подати їй – тобі це не важко, а дівчинці твоя допомога буде приємною.
Не гідний називатися хлопцем той, хто б’є дівчаток або кривдить їх.
Навпаки, треба завжди захищати дівчаток.
Коли дівчинка плаче, скажи їй тепле, ласкаве слово.
2 група
Ти – дівчинка, будь скромною і ввічливою.
Будь для хлопчиків прикладом акуратності, старанності, вихованості.
Ніколи не говори своїм товаришам грубих і різких слів.
Коли звертаєшся з проханням, не забудь сказати «будь ласка», бо це
чарівне слово.
Якщо товариш зробив тобі послугу, не соромся подякувати.
Це показує, що ти розумна і культурна людина.
3 група
Усі однокласники – твої товариші.
Підтримуй з ними добрі стосунки, спілкуйся з усіма.
Якщо в поведінці товариша тобі щось не подобається. Не гарячкуй, не
кричи, не кидайся в бійку, не плач.
Стримай себе і подумай: «Може я і сам щось неправильно роблю?».
Бо завжди краще спочатку подумати, а потім зробити, ніж навпаки.
4 група
Хтось із товаришів став твоїм другом чи подругою.
Це дитина, яка тобі подобається більше від інших. У вас із нею спільні
інтереси,спільні справи.
У потрібну хвилину допомагай другові.
Ділися з ним усім, що в тебе є.
А якщо він хоче зробити щось погане, відвертай його від такого вчинку,
допоможи зрозуміти, що це недобре.
Друг забув привітати тебе з днем народження.
У твого друга з’явився новий друг, але і з тобою він
продовжує дружити.
Друг просить у вас списати домашнє завдання.
Дівчинка дружить із хлопчиком, у класі їх
починають дражнити.
Звичайно, краще в мирі жити
І з усіма дітьми дружити,
Щоб всі веселими були,
У мирі й злагоді жили!
Кожен хоче, щоб його любили
Тато й мама, сестри і брати.
І щоб друзі кожен раз хвалили.
А чи їх не ображаєш ти?
Давайте дружно жити,
Щоб легко всім було.
І кожного любити,
Усім нести тепло.
Не кривдити нікого,
Не бить, не ображати,
Поганого нічого
Нікому не казати.
Давайте жити в мирі,
У злагоді й теплі.
Слова хороші й щирі
Хай линуть на землі.
Дружба
Є чарівне слово «дружба» –
Знаємо ми це усі.
Дружать ноти зі словами –
І складаються пісні.
Дружбу треба поважати,
Дружбу треба берегти.
Дружать в школі всі малята.
Подружились я і ти.
Дружать квіточка і бджілка.
Дружать море й кораблі.
Дружать в небі місяць, зірка,
Пори року на землі.
Дружить поле з колосками,
Дружать літо і тепло.
Дружить осінь із дощами.
Дружать щастя і добро.
Л.Левицька
доброта
радість
чуйність
турбота
ввічливість
байдужість
взаємопорозуміння
допомога
зрадливість
ненависть
злість
ворожість
співчуття
людяність
довіра
підлість
в
що
друзів
не
краще
справедливість
тактовність
біді.
рідний
май,
забувай.
двох
Друзі
Добрий
брат.
а
Друг
нових.
пізнаються
друг,
Нових
старих
старий
Download